Det har snart gått 25 år sedan Betlehemskyrkan i hörnet av Kaptensgatan och Hamngatan revs. Samtidigt revs också ett par bostadshus. Det fanns planer för marken. Där skulle det byggas ett hus för äldreboende, det som kom att kallas Kaptensgården.
Betlehemskyrkan byggdes redan 1910 och invigdes 6 januari året därpå. Om denna invigning kunde man för en tid sedan i ST läsa i en artikel av Carl-Johan Ivarsson. Kyrkan skulle få ytterligare en invigning, nämligen 1920 när biskop J A Eklund fanns på plats. Han invigde den även för användning inom Svenska kyrkan. Säffle hade ju inte någon kyrka i tätorten på den tiden och Betlehemskyrkan fick fungera som ett provisorium till en kyrka hade byggts. Det skulle dröja 45 år innan det skedde.
I 84 år användes Betlehemskyrkan till det som den en gång byggdes för. Verksamheten blev emellertid ganska liten de sista åren. Antalet medlemmar hade minskat till fem-sex. De kunde inte längre finansiera underhållet av kyrkan. Enbart el, försäkringar och andra fasta kostnader uppgick till cirka 30 000 kronor per år.
Att sälja kyrkan för att låta den användas till annat än kyrka var inte aktuellt. När den såldes till Säffle kommun var därför ett villkor att byggnaden skulle rivas och så blev det.
Erbjöds köpa kyrkan
Kommunen hade redan innan köpet av kyrkan blivit ägare till de angränsande tomterna. Där skulle det byggas bostäder för äldre. I de första planerna räknade man inte med att även kunna bygga på hörntomten. Det erbjudande som kom från Säffle-Näs Evangelisk-Lutherska missionsförening ändrade snabbt förutsättningarna. Priset för tomt inklusive kyrkan som rivningsobjekt var 600 000 kronor.
Det kan nämnas att när kyrkan en gång byggdes kostade den missionsföreningen cirka 12 000 kronor. Då ingick även tomtpris och grundläggning. Föreningen samlade in pengar till bygget och hade också en donator, nämligen köpmannen J F Jansson. Han hade lovat att bidra med lika mycket som föreningen lyckades samla in.
Kyrkan föll för grävskopan
Hösten 1994 var det dags. Kommunfullmäktige hade godkänt köpet av Betlehemskyrkan. Det äldre par, Elin och Verner Eliasson, som hade bott i en lägenhet i kyrkan och även fungerat som vaktmästare, flyttade ut. Den stora altartavlan, som en gång målats av konstnären Antonius Svensson, bördig från Gunnarsbol i Säffle, monterades ned och flyttades till EFS-kyrkan vid Verkstadsgatan. Annat som fraktades bort var kyrkbänkar, en orgel av fabrikatet Berggren & Bengzon i Säffle samt en järnkamin modell större.
Ett år före rivningen hade kyrkan upplåtits för en utställning som kallades ”Fragment av Säffle i 700 år”. När man planerade utställningen var järnkaminen ett bekymmer. Den tog för stor plats. Detta löstes på ett smidigt sätt. Man lät helt enkelt kaminen bli ett utställningsföremål. Den fyllde sin plats om man säger så.
Kort väntan på nybygge
I december 1994 föll kyrkans torn och väggar för grävskopan.
När nu ett större markområde från Hamngatan och norrut längs Kaptensgatan hade blivit tillgängligt för nybyggnation gick det snabbt. Bara några månader efter kyrkans rivning påbörjades uppförandet av det nya äldreboendet. Ett år efter rivningen var det nya huset under tak och på våren 1996 stod det klart att tas i bruk. Kaptensgården kunde invigas.