På fredagen invigdes årets Westernfest i Hudson bay, Svaneholm, med en tävling i oxpiska. Westernfesten firar 15-årsjubileum i år.
Det var Skandinaviens första officiella tävling med oxpiska. Tävlingen hölls under ledning av Pascha och de tävlande skulle genomföra nio olika moment där de samlade poäng. Att hålla på med oxpiska kräver precision och koncentration.
En av de tävlande var Saga Andersson från Deje. Hon har varit intresserad av att piska med oxpiska länge.
– Jag och min pappa brukar vara här på Westernfesten och dansa indiandansen så jag har sett Pascha uppträda här sedan jag var barn, säger hon.
Första tävlingen
När hon var 16 år fick hon sin första riktiga oxpiska och det vara bara att börja träna.
– Dels har Pascha och Per-Åke lärt mig men jag har också sett en del på Youtube, säger hon.
Hon har aldrig tävlat förut så när det var dags för Skandinaviens första tävling var hon först på plats att anmäla sig.
– Det är roligt, säger hon.
På lördagen fortsätter Westernfesten med familjedag i Hudson bay.