Tobias Gundahl drabbades av narkolepsi efter att han vaccinerats mot svininfluensan för ungefär elva år sedan.
Om bara en och en halv vecka tar han över pizzerian i Svanskog, och har redan en mängd idéer för att utveckla restaurangen.
– Jag kör på och när jag känner att jag blir trött så sätter jag mig och sover en liten stund.
Tobias Gundahl, eller Tobbe, sitter hukad under den stora pizzaugnen.
– Var det alla kartonger?
– Det var alla vikta! svarar hans mamma Ulrika.
Om inte ens två veckor tar Tobbe över pizzerian i Svanskog, och Ulrika är med och hjälper till.
– Jag fick förfrågan för ungefär en och halv månad sedan, och frågade Tobbe om han ville göra det, säger Ulrika.
”Älskar att laga mat”
Tobbe har krupit fram från under pizzaugnen. Han nickar.
– Jag har alltid älskat att laga mat, och det här känns som en bra början. Man vet aldrig var det kan ta vägen. Och dessutom är jag igång och gör något, och är vaken.
De skrattar.
Men att jobbet håller Tobbe vaken handlar inte om någon ungdomströtthet.
Narkolepsi
Han är en av dem som drabbades av narkolepsi efter svininfluensavaccinet 2009 och 2010.
Då var han tolv år gammal och på väg in i tonåren.
– Jag fattade inte först att det var så, utan trodde att han var tonårstrött och trotsig, säger Ulrika.
– Men så pratade jag med en man i Säffle som också hade en son som drabbats, och han sa att vi borde kolla upp det. Och det visade sig ju då att Tobbe fått narkolepsi.
”Väck mig om jag sover”
I dag är Tobbe 20 år och har hittat sätt att hantera sjukdomen och vardagen på.
– Jag kör på och när jag känner att jag blir trött så sätter jag mig och sover en liten stund. Och är det lugnt här typ tio minuter passar jag på att sova fem.
– Vi ska trycka upp en tröja åt honom också som han kan ha här, där det ska stå ”Sover jag så väck mig” så gästerna vet, säger Ulrika och båda skrattar igen.
Positivt
Sedan de bestämde sig för att ta över Svanskogs pizzeria har det varit en hel del att stå i. Varken Tobbe eller Ulrika har drivit pizzeria förut.
– Jag har fått lära mig baka pizza nu på en månad, och samtidigt börjat titta på att ta fram nya pizzor och andra rätter som vi ska lansera framöver, säger Tobbe.
Han har bland annat tagit fram en pizza med renskav och picklad rödlök och till Mors dag lanseras en räkgömma i pitabröd med handskalade räkor.
Trots att det är mycket jobb ser han bara positivt på framtiden.
– Här kan jag spruta ur mig idéer. Jag ser egentligen inga hinder, så länge man har kontroll på grejerna ska det nog gå bra. Dyker det upp ett problem på vägen så löser vi det.
Samarbeten
Och det råder verkligen ingen brist på idéer för att utveckla verksamheten.
Bland annat vill Tobbe och Ulrika starta upp hemleverans och ge gästerna möjlighet att beställa online.
De har också inlett samtal om samarbeten med bland annat ungdomsgården och med Coop, som båda ligger vägg i vägg med restaurangen.
– Ja, vi har pratat med Coop om bland annat en liten fikadel som vi kan ha gemensamt, och vi tittar på att eventuellt ha en servicedel här där vi kan sälja lite mjölk, toapapper och andra basvaror efter att Coop stängt på kvällarna, säger Ulrika och fortsätter:
– Och jag har lite idéer på att eventuellt anordna barnkalas, och då kan vi få använda ungdomsgårdens lokaler.
Tobbe har också planer på att ta pizzerian till livestreamingtjänsten Twitch.
– Jag är aktiv i ett community med folk från hela landet, och de vill också vara med och se hur det går. Så jag tänker att jag ska livestreama här ifrån medan jag jobbar.
”Lärt dem allt jag kan
Tobbe och Ulrika tar över pizzerian 1 juni.
För den nuvarande ägaren, Saad Ali, känns det lite vemodigt att lämna sin restaurang som han drivit sedan mars förra året.
– Jag har jobbat inom den här branschen en lång tid, så det känns lite trist att lämna. Men nu ska jag hem till mitt land igen och fortsätta jobba som engelskalärare där.
Nu hoppas han att det ska gå bra för Tobbe och Ulrika.
– Jag har lärt dem allt jag kan!