Segelsällskapet Åmålsviken (SSÅV) åkte till delregatta nummer 3 i Örnsköldsvik med en 15:e plats från delregatta 2 i Långedrag (delregatta 1 blev inställd), med en tydlig målsättning att klättra i tabellen.
Målsättningen var att komma topp 6 och därmed ta sig till det avslutande finalracet på söndagen, detta lyckades inte riktigt utan man knep den snöpliga 7:e platsen precis utanför finalen.
Etablering är målet
Klubbens målsättning med årets säsong i Allsvenskan är att etablera sig i ligan utan att behöva kvala inför nästa säsong vilket innebär att undvika de 3 sista placeringarna av de 18 lagen.
– Vår interna målsättning i laget som tävlade denna gång var dock högre än så, berättar Tomas Skålén nyss hemkommen från en 9 timmars lång hemresa från Ö-vik.
– Vi siktade på att nå topp 6 för att därmed få segla det sista finalracet på söndagen. Finalracet räknas dubbelt vilket innebär att det finns stora möjligheter till avancemang om man väl tar sig till finalen, säger han och fortsätter:
– Vi startade regattan bra på fredagen med fyra stabila placeringar i topp 3 vilket innebar att vi låg 4:a efter första dagens seglingar.
Lördagens placeringar var betydligt ojämnare och med flera tjuvstarter där man tvingas vända och starta om så föll laget ner till en 11:e plats efter lördagens 8 race.
Snöplig sjundeplats
På söndagen lyckades laget åter igen bättre och med några riktigt fina placeringar så hamnade man till slut på en 7:e plats. Lite snöpligt menar Skålén, men man har inte råd med flera tjuvstarter under en regatta så de är ändå vara nöjda med placeringen.
– Vi tar med oss att vi har kapaciteten att vinna race. Av de 14 genomförda racen hade man tre stycken 1:a platser, en 2:a plats och fem 3:e platser. Kan vi hålla oss på den höga nivån och undvika några bottennoteringar så vi med i topp, avslutar Skålén.
Placeringen i den 3:e delregattan innebär att SSÅV klättrar till en 11:e plats i den totala tabellen i Allsvenskan inför den sista delregattan som går i Västerås om knappt tre veckor.
SSÅV:s klubblag bestod denna gång av Tomas Skålén, Fredrik Pettersson, Gustav Skålén, Elin Nilsson och Katrin Steverding.