Hoppa till huvudinnehållet

Medaljer överraskade

Publicerad:
Flertalet av Säffle SS´ deltagare i Tegnérdoppet, främre raden: Lavinia Thörner, Siri Anderberg, Lukas Andersson,  Mohamad Abo Keersh och Robert Mulikov, bakre raden: Elvina Henningsson, Thor Henningsson, Alexander Dahlström och Alicia Anna Andersson.
Flertalet av Säffle SS´ deltagare i Tegnérdoppet, främre raden: Lavinia Thörner, Siri Anderberg, Lukas Andersson, Mohamad Abo Keersh och Robert Mulikov, bakre raden: Elvina Henningsson, Thor Henningsson, Alexander Dahlström och Alicia Anna Andersson. Foto: Gundula Forsaeus

Säffle SS har arrangerat den 6:e upplagan av Tegnérdoppet. Deltagarantalet var tyvärr betydligt lägre än tidigare år. Endast ett fyrtiotal unga simmare från sju klubbar, kom till start. Hemmasimmarna överraskade stort med 16 medaljer, varav 8 guld.

Tegnérdoppet är en tävling för simmare 13 år och yngre från närområdet, där man tävlar i klasserna F/P 9oy, 10, 11, 12 och 13år. Nyare simmare får prova på lite längre sträckor än vanligt. I år hade man på grund av pandemin tagit bort de tidigare mest applåderade inslagen från programmet, nämligen lagkapperna. Men trots allt, äntligen en tävling för de yngre! Det gjordes många fina prestationer och nya simmare fick starta sin simkarriär i en stor fin simhall utan trängsel.

Härliga dueller

11-åringarna Robert Mulikov och Mohamad Abo Keersh bjöd publiken på härliga dueller. På 100 meter medley ledde än den ene än den andre för vända samtidigt inför sista längden. Robert visade sig vara starkast de sista metrarna. Men Mohamad fick revansch. På 50 meter och 100 meter frisim låg de nästan jämsides större delen av loppen, men Mohamad var snabbast i spurten på båda. Robert fick emellertid ett andra guld på 100 meter bröstsim. Lukas Andersson, P12, ställde upp på många lopp och lyckades nå prispallen på 50 meter fjärilsim. Lavinia Thörner och Siri Anderberg, F13, hann sänka sina personliga rekord på 100 meter frisim och 50 meter fjärilsim från förra veckans tävling, innan de hastade iväg till en innebandymatch. Siris fjärilsimstid räckte till en bronsmedalj, Lavinias till fjärdeplatsen. Dessutom överraskade Lavinia med ett silver på 100 meter bröstsim.

  • Efter 50m frisim fick Mohamad Abo Keersh stå överst på pallen, klubbkompisen Robert Mulikov på silverplats. Två guld var tog de.
    Efter 50m frisim fick Mohamad Abo Keersh stå överst på pallen, klubbkompisen Robert Mulikov på silverplats. Två guld var tog de. Foto: Gundula Forsaeus
  • Alexander Dahlström fick stå överst på pallen efter 25 meter fint bröstsim. På silverplats Axel Solli från Karlstads SS. I bakgrunden klubbens ordförande Tomas Locken.
    Alexander Dahlström fick stå överst på pallen efter 25 meter fint bröstsim. På silverplats Axel Solli från Karlstads SS. I bakgrunden klubbens ordförande Tomas Locken. Foto: Gundula Forsaeus
  • Lukas Andersson , SSS, lyckades nå prispallen på 50 meter fjärilsim. Guldet gick till Liam Gustafsson, Grums SS, och silvret till Jonathan Stenbäck från Deje SS.
    Lukas Andersson , SSS, lyckades nå prispallen på 50 meter fjärilsim. Guldet gick till Liam Gustafsson, Grums SS, och silvret till Jonathan Stenbäck från Deje SS. Foto: Gundula Forsaeus

Guld på första tävlingen

Alwin Zettergren, P10, tog upp simningen igen efter att ha slutat lite för tidigt i simskolan. Nu kunde han simma och finslipar alla simsätten i Teknikskolan. Det visade sig ge utdelning. Guld på 50 meter bröstsim, ryggsim och frisim med riktigt bra frisimsteknik. Alexander Dahlström, P9oy, har fortsatt i Teknikskolan direkt efter simskolan. Han klarade både 25 meter frisim och 25 meter bröstsim på tider, som deltagarna i de tidigare simlinjegrupperna sällan klarade. På bröstsimmet räckte tiden till guld, på frisim till silver. På frisimmet fick han sällskap på pallen av Thor Henningsson, som tog bronset. 8-åriga Alicia Anna Andersson anmälde sig till Teknikskolan i höstas. Nu crawlade hon 25 meter aningen snabbare än Alexander. På flicksidan räckte det till en hedervärd femteplats. Nästa år får tävlingar genomföras i mixade klasser upp till 12 års ålder och alla resultatlistor ska där presenteras i bokstavsordning. 10-åriga Elvina Henningson testade 50 meter frisim.

Sedan i höstas utgör Teknikskolan i Säffle SS en egen nivå efter Simskolan. Där tränar man oftare än i Simskolan och får om man så vill tävla på "riktiga" tävlingar, när man klarar att följa reglerna för tävlingssimsätten. Det finns flera grupper i Teknikskolan. Den passar alla, som gått ut simskolan och vill ha simning som sport, vare sig man siktar på att bli tävlingssimmare eller bara gillar att röra sig i vatten.

Nästa planerade tävling i simhallen är Klubbmästerskap & Utmanaren i december. Då är alla medlemmar välkomna.

Artikeltaggar

SäffleSäffle simhallSäffle SSSimsport

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.