Vasaloppet blev ett riktigt äventyr för Magnus Jansson.
– Jag fick problem med ena skidskon och tappade skidan mest hela tiden, berättar han.
Vasaloppet hade strålande förutsättningar och bland de åkare som kom från Säffle SK till starten i Sälen fanns Magnus Jansson, känd sporthandlare från Säffle. Magnus skulle göra sitt 15:e Vasalopp och formen var hyfsad även om Magnus liksom många andra haft covid.
Ifjol åkte Magnus på personliga rekordtiden 5.40,15 och tanken var nog att se om det gick att kapa ytterligare några minuter och sekunder.
Det kom dock att bli ett lopp som både Magnus och kompisarna kan skratta åt efteråt men tiden under först delen av loppet var stundtals en riktig mardröm för Magnus.
Vad hände egentligen ?
– Jag stod bra till vid starten men det hände en rejäl incident framför mig när ett antal åkare brakade omkull och både skidor och stavar flög. Det bildades lite luckor bakom detta kaos och jag försökte byta spår för att komma förbi högen av skidåkare som försökte komma i ordning. Det gick dock inte bättre än att även jag ramlade omkull och genast fanns det fyra-fem åkare runt mig som fick problem, bland annat med brutna stavar.
Magnus lyckades fortsätta och trodde att han klarat sig oskadd.
– Men redan i första backen märkte jag att något var fel med bindningen och ena skidpjäxan. Skidsko och bindning släpade på något konstigt vis ned mot spåret när jag saxade och vid första utförsbacken kom de rejäla problemen, berättar han.
Skidskon hade gått sönder och satt delvis kvar i bindningen medan skidan lossnade och rutschade cirka 150 meter nedför backen.
– Skidan stack in i skogen på ena sidan medan jag stod med en skida på den andra. I de täta leden var det omöjligt att komma över och jag fick vänta länge på en lucka och hämta skidan i skogen. Jag fick hjälpligt fast både skidsko och bindning men skidan lossnade fem-sex gånger till och det var kört med allt vad gällde både tid och placering, säger Magnus.
I Smågan fanns det dock hjälp att få när tre representanter från olika företag med skidanknytning som Magnus känner genom sin sportaffär.
– Jag frågade efter tejp eller något annat att försöka laga med men de skrattade och sade att det som behövdes var en ny skidpjäxa storlek 42.
Magnus tyckte att båda pjäxorna borde bytas men det tyckte inte kompisarna.
– Jag fick några pikar om varför jag som sportaffärskille körde med grejer som nog hade bortåt tio år på nacken och det kan man ju fundera kring, skrattar Magnus.
Fullföljde till Mora
Han fick en Madshuspjäxa och på andra foten satt en Fischer.
– Men det gick ju bra i alla fall, skrattar Magnus.
Magnus kunde sedan fullfölja loppet och tiden 6.58.27 och placeringen 4468 hade nog många varit nöjda med.
– Kanske var det lite mening med att jag skulle ta det lite lugnt för jag har ju haft covid och känner lite av det, funderar Magnus.
Vasaloppet 2022
Här är åkarna från Säffle SK och Gillberga SK som fullföljde:
Herrar: 1. Andreas Nygaard, Norge 3,32,18, 2226. Eric Lithner, Gillberga 5,43,53, 2499. Atle Lind, Säffle 5,51,35, 2902. Niklas Andrén, Gillberga 6,04,49, 4468. Magnus Jansson, Säffle 6,58, 27, 6006. Niklas Bertilsson, Säffle 7,59,29, 6279. Jan Kristoffersson, Säffle 8,11,55, 6620. Mikael Johansson, Gillberga 8,27,38, 7047 Connie Edberg, Säffle 8,47,42, 7741, Jonas Blom, Säffle 9,25,02, 8296. Björn Bertilsson, Gillberga 9,56,45, 8695. Lennart Westerlind, Säffle 10,18,56, 9051 Fredrik Jonasson, Säffle 10,40,50, 9767 Mats Lindgren, Säffle 11,36,56,
Damer: 1. Astrid Öyre Slind, Norge 3,50,06, 195. Sandra Gustafsson, Gillberga 6,20,37, 1012. Rebecka Lindberg, Gillberga 9,27,14, 1844 Helena Kallin, Gillberga 11,41,46.