Hemmalaget Svanskog fick se sig besegrat av Sommarro i lördagens match i division 6 Värmland sydvästra herr i fotboll. 1-2 (1-1) slutade matchen.
– Tyvärr lyckades vi inte sätta våra chanser, jag tycker att vi förtjänar poäng sett till hur vi spelade, kommenterade Svanskogs tränare Johan Leandersson.
Sommarros tränare Ronny Nordin tyckte till om matchen:
– Vi slutade aldrig att kämpa som lag, därför vann vi i dag. För andra helgen i rad bjuder vi på kamp i 90 minuter, från både oss och motståndarna.
Sebastian Eales och Anton Mattsson gjorde målen för Sommarro, medan Abdullah Kamal Rashid nätade för Svanskog.
Svanskog har en vinst och fyra förluster på de senaste fem matcherna, medan Sommarro har tre vinster, en oavgjord och en förlust. Det här var Svanskogs andra uddamålsförlust den här säsongen.
För Sommarro gör resultatet att man nu ligger på fjärde plats i tabellen, medan Svanskog är på sjunde plats.
Fredag 10 juni 19.00 spelar Svanskog borta mot Eskilsäter.