Hoppa till huvudinnehållet

Oavgjort för Säffle SK hemma mot Vänersborg FK

Publicerad:
Säffle SK spelade lika mot Vänersborg FK
Säffle SK spelade lika mot Vänersborg FK

Lagen delade på poängen när Säffle SK och gästande Vänersborg FK möttes i division 1 norra Götaland dam i fotboll, på måndagen. Matchen slutade 1-1 (0-0).

Vänersborg FK:s tränare Andreas Gottfridsson tyckte så här om matchen:

– Vi gör en ganska bra match. Säffle tar ledningen med 1-0 efter nick på en hörna i första halvlek. Tyvärr missar vi en straff i slutsekunderna av första halvlek! I andra halvlek kvitterar vi,även det på straff. Tycker vi är värda tre poäng idag.

Säffle SK:s Johanna Karlsson och Vänersborg FK:s Felicia Sköld gjorde målen.

Säffle SK har två segrar, en oavgjord och två förluster på de senaste fem matcherna, medan Vänersborg FK har två oavgjorda och tre förluster.

Säffle SK stannar därmed på nionde plats, och Vänersborg FK på elfte plats, i tabellen.

Nästa motstånd för Säffle SK är Råda. Lagen möts lördag 11 juni 15.00 på Rådavallen.

Artikeltaggar

Division 1 norra GötalandFotbollSäffle FF DamerSporthälla IPVänersborgs FK

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.