Under lördagen mötte Säffle SK:s herrar Yxhults IK på bortaplan – ett motstånd som blev lite för svårt och slutade 3-0 till bortalaget.
Trots noll poäng med sig hem tycker Edin Mesic att Säfflelaget gjorde en godkänd första halvlek.
– Vi fick såklart inte med oss det resultatet som man önskar och det var ju synd. Det var en tuff bortamatch mot Yxhult som är ett bra fotbollslag, men jag tycker ändå att första halvlek var helt okej. Vi är med i matchen och har många målchanser, men i slutet tappade vi bort oss i en omställning och då gjorde Yxhult 1-0 som stod sig resten av första halvlek.
Bortdömt mål
I andra halvlek var det ett revanschsuget Säffle som startade friskt med sikte på att jämna ut till 1-1.
– När vi pratar ihop oss i pausen känner vi att vi fortfarande är med och att vi har en bra känsla inför andra halvlek. Vi startar piggt och försöker få till 1-,1 men i allt detta gör Yxhult 2-0 och då tappar man ju lite momentum. Det blir för tungt att jaga, och vi får dessutom ett bortdömt mål då bollen gick in via ett av målburens hjul, säger Edin och fortsätter:
– Efter det hade vi svårt att få ihop något spel alls och tiden bara rann ifrån oss de sista 15 till 20 minuterna utan att vi fick något strukturerat anfallsspel.
Yxhult avgjorde slutligen matchen i 89:e minuten när Haris Karahmet sparkade in 3-0.
Hur känns det nu?
– Nu har vi pratat igenom det och det är bara att gå vidare. Vi ska träna ikväll och återhämta oss efter helgen, sen är det bara att ta nya tag på torsdag när vi har bortamatch igen.
Herrarna spelar sin nästa match den 23 juni, borta mot Herrestads AIF.
Matchfakta
Yxhults IK - Säffle SK
32'1-0Carl Hägg
56'2-0Viktor Hallin
89'3-0Haris Karahmet