Hoppa till huvudinnehållet

Oavgjort: ”Hade behövt skapa lite mer för att vinna”

Publicerad:
Det blev oavgjort för Värmlandsbro i onsdags.
Det blev oavgjort för Värmlandsbro i onsdags. Foto: Carolina Schützer

Matchen på Brovallen i onsdags blev en mållös tillställning. Varken hemmalaget Värmlandsbro eller gästande Örnen orkade peta in något mål - oavgjort och en poäng vardera till lagen.

– Jag tycker att vi gör en ganska bra match. I första halvlek kanske vi spelade in oss lite - vi rullade ganska bra boll, men fastnade så vi kom inte framåt som vi ville. Vi är något bättre än dem i första, säger tränare Johan Edvardsson.

Den första halvleken var som sagt hemmalagets, men trots det blev det inga mål noterade för något av lagen. Mållöst i halvtid.

– Sedan i andra kommer vi in i en bra period. Vi sätter tryck och spel högre upp i planen. Men vi skapade inte så mycket som vi ville - omsatte inte spelet i målchanser. Sedan tycker jag att Örnen inte kommer någon stans direkt, de har några skott utanför. Vi står för chanserna som är i matchen.

  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer
  • VSK - Örnen
    VSK - Örnen Foto: Carolina Schützer

Hade behövt skapa mer

Detsamma gällde för den andra halvleken - mållösa 45 minuter. VSK hade chanser men ingen som gick in. Lagen fick nöja sig med en poäng vardera.

– Vi gör en ganska bra match, det som fattades var att skapa mer målchanser och klarare målchanser. Vi fick några fina skott, boll i ribban och några fina räddningar av Örnens målvakt. Det var en helt okej insats, men vi hade behövt skapa lite mer för att vinna.

– Vi var stabila bakåt och spelade ganska bra, så vi har mycket att ta med till nästa match, men också en del saker som vi kan förbättra.

VSK, som har haft en riktigt fin säsong hittills, ligger fortfarande först i serien, men på samma poäng som Rinns.

Ni leder serie - hur känns det?

– Det är ju naturligtvis kul att vara med där. Målet är ju fortfarande att ha roligt på träningarna och så roligt som möjligt på match, att bli lite bättre spelare och tränare. Det målet har ju inte ändrats, men inställningen i laget är ju att vi ska vinna alla matcher, skrattar Johan och fortsätter:

– Det känns som vi står oss bra i serien, så nu är det bara att hänga i.

Värmlandsbro spelar sin nästa match den 2 juli, borta mot Kils AIK. Därefter har de en match kvar innan det är sommaruppehåll.

– Kil har fått upp farten lite. De hade en dålig start, men nu verka de kunna vinna mot vilket lag som helst men även förlora mot vilket lag som helst - de blandar och ger lite. Men det blir säkert en tuff match, precis som alla andra.

Artikeltaggar

BrovallenDivision 5 VästraFotbollIF ÖrnenJohan EdvardssonVärmlandsbro SK

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.