Säffle SK ställdes i fredags mot Billingsfors IBK U hemma i Tegnérhallen. Matchen slutade 11-3 till gästerna.
– Det ganska ordentlig förlust med 11-3. Vi gjorde en klart bättre match än sist - men det var lite orättvisa siffror. Men de var jäkligt duktiga, men kunde ha blivit mindre siffror. Det är inget att säga om det, de ligger där uppe, men gör en hyfsad insats. Det är lite svårt med tändningen ibland - men vi hade inte kunnat göra så mycket annat, säger tränare Stefan Johansson.
– Vi fick däng men det var ganska rättvist.
Vad var det som saknades?
– Vi har några rutinerade spelare som inte varit med på två matcher - och rutin behövs. Speeden har vi men rutinen saknas. Det är små bitar som kanske gjort att det blivit närmare i siffrorna. Vi spräckte nollan i alla fall.
Vilken period var bäst för er del?
– Målen kom ungefär i mitten av matchen - det var där vi gjorde de flesta målen i alla fall. Andra perioden var riktigt bra och vi stod emot riktigt bra också. De hade många som var väldigt bollskickliga.
– Men vi blir bättre och bättre. Vi hoppas på två bra matcher på slutet - hoppas att de har samma glöd mot tabelljumbon nu också. Vi hoppas på ett fint avslut.
Två matcher kvar
Säffle SK spelar sin nästa mach den 10 december, borta mot Lysvik IBF U. Därefter har man en sista hemmamatch innan det är dags för juluppehåll. Den matchen spelas mot Åmotfors IF U.
– Det blir en bra match mot dem hoppas jag. Det ska bli kul att se hur mycket vi har utvecklats sedan sist vi spelade mot dem.
iBIS ligger nere efter att en av Svensk Innebandys driftsleverantörer drabbats av en allvarlig incident under fredagen den 2 december - därav har vi inga matchprotokoll med målskyttar.