Kommunalrådet Dag Rogne (C) är som heltidspolitiker den som tjänar mest av politikerna i Säffle kommun. Av fritidspolitikerna är Ola Johansson (M) den som får mest betalt. Han fick under 2022 ut över 353 000 kronor av kommunen.
De tio politiker i Säffle som under förra året fick ut högst bruttolön av Säffle kommun, fick i genomsnitt ut över 300 000 kronor.
Dag Rogne är som kommunstyrelsens ordförande och kommunalråd den ende heltidspolitikern i Säffle och hans lön ligger förhållandevis lågt om man jämför den med övriga kommunalråd i landets 290 kommuner. Som ST tidigare berättat ligger den också betydligt lägre än flera av kommunens förvaltningschefer.
Säffles fritidspolitiker - de som sitter i kommunfullmäktige, kommunstyrelsen, nämnder och sex kommunala bolag - tjänar däremot förhållandevis bra om man jämför med fritidspolitiker i övriga kommuner.
Fick ut över 353 000
Mest betalt får Ola Johansson som under förra året hade ett fast månadsarvode på 29 583 kronor för att han är förste vice ordförande i kommunstyrelsen. Under 2022 fick han ut 353 833 kronor av kommunen.
Ann Mlakar (S) får 26 625 kronor i fast månadsarvode för att hon är oppositionens företrädare och andre vice ordförande i kommunstyrelsen. Hon fick förra året ut 318 450 kronor av kommunen.
Ännu mer fick Markus Bäckström (C) ut i ersättning. Han är framför allt ordförande i Säfflebostäder men också ledamot i kommunstyrelsen och har för detta ett fast månadsarvode på 23 667 kronor. Förra året fick han ut drygt 326 000 kronor i bruttolön av kommunen.
Den nämndordförande som förra året fick den högsta bruttolönen var Thomas Jarlhamre (M) som är ordförande i Barn- och utbildningsnämnden. Han fick förra året en bruttolön på drygt 302 000 kronor. Nämndens vice ordförande Putte Grötting (C) fick samma år ut en bruttolön på 213 000 kronor och andre vice ordförande Johan Olsson (C) fick en ersättning på 206 000 kronor.
Också socialnämndens ordförande Anita Karlsson (C) kunde under 2022 kvittera ut en ersättning på över 300 000 kronor. Jonas Larsson (M) som är socialnämndens vice ordförande fick ut 215 000 i bruttolön.
Övriga nämndordföranden har något lägre månadsarvoden. Nina Andersson (M) i Teknik- och fritidsnämnden har exempelvis 10354 kronor i månaden, Kenneth Andersson (C) i Miljö- och Bygg har 8875 kronor i månaden och Kulturnämndens ordförande Veronica Bäckström (C) har 5917 kronor i månadsarvode.
Genomsnittslönen för de 15 högst betalda politikerna i Säffle ligger på 254 000 kronor. Den totala lönesumman för de 15 högst betalda politikerna landar på drygt 3,8 miljoner miljoner kronor. Listan på avlönade politiker är dock betydligt längre och kostnaden därmed betydligt högre än 3,8 miljoner.
Har annan sysselsättning
Merparten av fritidspolitikerna har sin huvudsakliga sysselsättning utanför politiken och sköter de politiska uppdragen på sin fritid. Bruttolönen från kommunen är skattepliktig ersättning i form av arvoden, milersättning, ersättning för förlorad inkomst med mera.
De gällande arvodesbestämmelserna för förtroende valda i Säffle kommun fastställdes av kommunfullmäktige 2018. Bestämmelserna baseras på kommunallagen men det är kommunfullmäktige som bestämmer ersättningarnas storlek. Bestämmelserna regleras i ett 16 sidor långt dokument.
Dag Rogne | 710 237 kr |
Ola Johansson | 353 833 |
Markus Bäckström | 326 304 |
Ann Mlakar | 318 450 |
Thomas Jarlhamre | 302 984 |
Anita Karlsson | 302 778 |
Jonas Larsson | 215 052 |
Putte Grötting | 213 362 |
Johan Olsson | 206 300 |
Héléne Agdén | 201 427 |
Lillie Karlsson | 191 089 |
Nina Andersson | 142 274 |
Kenneth Andersson | 116 800 |
Erik Evestam | 108 532 |
Crispin Hultkrantz | 106 772 |