Hoppa till huvudinnehållet

Årsmöte med Samlarklubben

Publicerad:
Antikrundan på Silvénska villan med experterna Sten Torstensson och Patrik Stridh var en av flera trevliga programpunkter som Samlarklubben Olof Trätälja kunde se tillbaka på under det gångna verksamhetsåret.
Antikrundan på Silvénska villan med experterna Sten Torstensson och Patrik Stridh var en av flera trevliga programpunkter som Samlarklubben Olof Trätälja kunde se tillbaka på under det gångna verksamhetsåret. Foto: Marina Johansson

Den 17 mars höll Samlarklubben Olof Trätälja sitt årsmöte på Silvénska villan. Klubbens ordförande, Kurt Karlsson fick förtroendet att leda mötet. Mötespunkterna klubbades igenom i rask takt, mycket tack vare ett gott förarbete av valberedningen. Verksamhetsberättelser, kassa- och revisionsrapporter lästes och godkändes utan kommentarer. Ett antal nya medlemmar hälsades välkomna.

Följande aktiviteter har genomförts under året: samlarmässor i Värmlands Nysäter, Silvénska villan och Medborgarhuset, båttur till Lurö, besök på Sundsbergs gård i Sunne och Stömne Herrgård, antikrunda med Sten och Patrik, föreläsningar av Magnus Jansson och Sven-Åke Andrén, samt julbord på Medborgarhuset.

Årsmötet avslutades med blommor till de som arbetat i kökskommitégrupperna.

De flesta mötesdeltagarna hade även anmält sig till den välsmakande buffén. Kaffe och tårta samt lottdragning blev det också innan var och en gick hem till sig.

Klubbens styrelse för 2023 ser ut så här:

Ordförande Kurt Karlsson Vice ordförande Sylwia Karlsson Kassör Else-Marie Axelsson Sekreterare Sylvia Nyrin Bengtsson Vice sekreterare Stig Einevik Ledamöter Inger Nielsen och Björn Larsson Suppleanter Rigmor Olsson och Hans Carlsson

De programpunkter som återstår under våren och sommaren är - ett besök på L M Erikssons telefonmuseum, shopping i Johans Diversehandel och lunch på Liljenäs i Värmskog de 22 april - en bussrea till caféstaden Alingsås den 11 maj – samlarmässa i Värmlands Nysäter den 30 juli

Sylvia Nyrin Bengtsson

Artikeltaggar

BlommorDjur och naturEkonomiHans CarlssonInger NielsenKurt KarlssonMagnus JanssonMedborgarhusetSamlarklubben Olof TrätäljaSilvénska villanStyrelserValberedningVärmlands Nysäter

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.