Solen sken och vårstämningen var på topp när Säfflebor och hemvändare samlades på Stortorget på lördagsförmiddagen för att starta påskfirandet med dans, sång och musik.
Som vanligt samlades mycket folk på Stortorget när det var dags för den årliga Blåkullesnurren. Det var påskkärringar, harar, kycklingar, gubbar och många andra som kom för att dansa runt påskriset och för att byta påskbrev med varandra.
Många ville vara med i dansen och man fick bilda flera ringar runt påskriset för att alla skulle få plats att dansa. Malin Axelsson höll i dansen och för musiken stod Leif Djärv och hans påskkycklingar.
Allt klart för påskdans på torgetHärligt väder
Vädret passade perfekt för dagens aktiviteter. Solen sken och många passade på att byta några ord med varandra i vårvärmen. Barnens korgar fylldes med godis från påskbreven och stämningen var på topp!