Hoppa till huvudinnehållet

Glada modeller trots riktigt ”hundväder”

Publicerad:
En hundutställning arrangerades på Långseruds friskola den 1 maj.
En hundutställning arrangerades på Långseruds friskola den 1 maj. Foto: Kjell Olsson

Vädret var inte på hussars och mattars sida när en hundutställning genomfördes vid Långseruds friskolas fotbollsplan. Trots det var det många pigga och glada hundar - hela 48 stycken - med stolta ägare som trivdes ihop.

– Vi hade rena ”hundvädret”, konstaterar Åsa Jonsson, huvudansvarig för det hela. Fyrtioåtta hundar med någon koppling till jakt deltog i utställningen, fördelade på sex grupper. För en del var det första gången och kanske var Leif Eriksson med hunden Holger bland de gladaste eftersom de gjorde debut och tog hem BIM i rasen Petit Basset Griffon Vendeen.

  • Fina, friska tänder är viktigt.
    Fina, friska tänder är viktigt. Foto: Kjell Olsson
  • ”När är det min tur?” ser den här sötnosen ut att undra.
    ”När är det min tur?” ser den här sötnosen ut att undra. Foto: Kjell Olsson
  • Irländsk röd setter som blev BIS, d.v.s Bäst i Showen. Ägaren heter Mia Karlsson.
    Irländsk röd setter som blev BIS, d.v.s Bäst i Showen. Ägaren heter Mia Karlsson. Foto: Kjell Olsson
  • Alice Hedlund visade upp Norpan. Domaren Ulf Wall var nöjd med båda tvås framträdande.
    Alice Hedlund visade upp Norpan. Domaren Ulf Wall var nöjd med båda tvås framträdande. Foto: Kjell Olsson
  • Att det spöregnade verkade inte bekymra de flesta hundar - tvärtom.
    Att det spöregnade verkade inte bekymra de flesta hundar - tvärtom. Foto: Kjell Olsson
  • BIR t.v eller Bäst I Rasen samt BIM, Bäst i motsatt kön, Inge Petersson med Vilda Vickan samt Anders Åström med hunden Holger. Premiär för de sistnämnda
    BIR t.v eller Bäst I Rasen samt BIM, Bäst i motsatt kön, Inge Petersson med Vilda Vickan samt Anders Åström med hunden Holger. Premiär för de sistnämnda Foto: Kjell Olsson
Två jaktmeriterade som tävlade i jakt BIS. T.v visar Ann-Christine Andersson upp Maggan medan Rooney visas av Åsa Jonsson.
Två jaktmeriterade som tävlade i jakt BIS. T.v visar Ann-Christine Andersson upp Maggan medan Rooney visas av Åsa Jonsson. Foto: Kjell Olsson

Rutinerade domaren Ulf Wall gjorde ett gott arbete i blötan. Det blev en trevlig dag då hundfolket är ett tåligt släkte och hundarna brydde sig inte om det blöta -tvärtom. Det fanns även gott att äta och dricka och prisbordet var stort.

Pappa Janne Nilsson och dottern Samira ställde ut Indragårdens Rozzy, en fin jakt-golden.
Pappa Janne Nilsson och dottern Samira ställde ut Indragårdens Rozzy, en fin jakt-golden. Foto: Kjell Olsson

– Vi är tacksamma för alla priser som skänkts, säger Åsa Jonsson.

Artikeltaggar

Djur och naturFriskolorHusdjurLångserudSkola och utbildning

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.