Den stora vårmarknaden sker i morgon lördag, men redan idag ”tjuvstartar” Kaptensgården marknadsfeeling med en egen variant. Intäkterna går till den egna verksamheten och att kunna sätta guldkant på vardagen för de boende.
I fjol arrangerade Kaptensgårdens vårmarknad för första gången, och detta var en efterlängtad repris.
– Vi tänkte att det vore fint att arrangera en vårmarknad för våra boende, som kanske inte tar sig ut på den vanliga så lätt. Men givetvis är även allmänheten välkommen, säger Madelene Carman, en av arrangörerna på Kaptensgården.
På innergården fanns tombolor, kasta boll och liknande tivoliaktiviteter, servering och givetvis ett gäng ”marknadsstånd”. Bland annat bidrog kyrkans stickkafé med mängder av fina hemgjorda plagg, och Sagagården sålde blomgrupper med vårkänsla.
Kan bli smörgåstårta
– Detta är också en dag särskilt för anhöriga, så vi har bland annat kommunens anhörigstöd representerade, säger Madelene.
Alla intäkter går till Kaptensgården och för att kunna hitta på något roligt för de boende.
– Det blir väl att köpa smörgåstårta i sommar, och köpa hem lite glass att ha på lager.