Hoppa till huvudinnehållet

En oas av rosenbuskar, träd och blommor

Publicerad:
Christine Andersson och Lars Bengtsson bjuder in till öppen trädgård i helgen.
Christine Andersson och Lars Bengtsson bjuder in till öppen trädgård i helgen. Foto: Diana Dragic

På söndag är det, som ST tidigare skrivit om, öppen trädgård i Säffle. Ytterligare ett par som har anmält sig till evenemanget är Christine Andersson och Lars Bengtsson.

Det var tack vare att Trädgårdssällskapet var på besök i Christines och Lars trädgård häromveckan, som de också bestämde sig för att anmäla sig till tidningen Lands öppna trädgårdar.

– Vi tänkte att det var lika bra att passa på eftersom det ändå var så tätt inpå och vi redan hade rensat och grejat, säger Christine.

Christine har alltid tyckt om att pyssla i trädgården och när hon flyttade till Lars en gång i tiden, fanns bara två äppelträd, ett par syrener och bärbuskar. Nu, många år senare, är trädgården en oas av olika träd, ätbara växter och blommor. Framför allt rosor.

– Jag tycker om rosor, det är nog min favoritblomma. Vi har säkert ett femtiotal, säger Christine.

  • Ingången till trädgården från framsidan.
    Ingången till trädgården från framsidan. Foto: Diana Dragic
  • Det senast avklarade projektet: stengång och schiffer runt ett hjärtformat arrangemang.
    Det senast avklarade projektet: stengång och schiffer runt ett hjärtformat arrangemang. Foto: Diana Dragic
  • Förutom rosor, är blommorna på denna kryddmuske en av Christines favoriter i trädgården.
    Förutom rosor, är blommorna på denna kryddmuske en av Christines favoriter i trädgården. Foto: Diana Dragic
  • Ingång till bakre delen av trädgården.
    Ingång till bakre delen av trädgården. Foto: Diana Dragic
  • Vackra blomkorgar med ”million bells” i fönstren. En slags mindre petunia.
    Vackra blomkorgar med ”million bells” i fönstren. En slags mindre petunia. Foto: Diana Dragic
  • En mysig sittdel i bakre delen av trädgården.
    En mysig sittdel i bakre delen av trädgården. Foto: Diana Dragic
  • Köksträdgården.
    Köksträdgården. Foto: Diana Dragic
  • Löken växer bra i år, tycker Christine.
    Löken växer bra i år, tycker Christine. Foto: Diana Dragic
  • Plommonträd.
    Plommonträd. Foto: Diana Dragic
  • Ytterligare ett ”rum” i trädgården.
    Ytterligare ett ”rum” i trädgården. Foto: Diana Dragic
  • Orangeriet, där alla fleråriga växter övervintrar.
    Orangeriet, där alla fleråriga växter övervintrar. Foto: Diana Dragic
  • Rabatt med liten fontän.
    Rabatt med liten fontän. Foto: Diana Dragic
  • Under äppelträdet längst bort i bild, blir det en hängmatta och odlingslådor i sten.
    Under äppelträdet längst bort i bild, blir det en hängmatta och odlingslådor i sten. Foto: Diana Dragic
  • Blå martorn.
    Blå martorn. Foto: Diana Dragic
  • Vindruvorna växer sämre i år. Förra året kunde paret plocka åtta kilo, som de senare gjorde eget vin av.
    Vindruvorna växer sämre i år. Förra året kunde paret plocka åtta kilo, som de senare gjorde eget vin av. Foto: Diana Dragic
  • Växthuset, som snart är färdigt.
    Växthuset, som snart är färdigt. Foto: Diana Dragic
  • En pergola med en klättrande rosenbuske avslutar rundturen i Christine och Lars trädgård.
    En pergola med en klättrande rosenbuske avslutar rundturen i Christine och Lars trädgård. Foto: Diana Dragic

Gemensamt intresse

Trädgårdsintresset har under åren blivit ett allt mer gemensamt intresse hos paret, och i dag är det nästan Lars som driver på de nya projekten mest. Det började med ett par rabatter och så småningom har det blivit allt mer avancerade projekt.

Nöjdast är de med den runda rabatten som står i trädgårdens centrum, och nästa projekt på tur är bland annat ett växthus samt en plats för avkoppling.

– Det blir en hängmatta på ställning där, säger Christine och pekar mot en skuggig hörna under ett äppelträd.

Smarta lösningar

Att sköta en stor trädgård med ett otaligt antal växter, kräver som känt en hel del tid. Det ska planeras och planteras och sedan ska allt dessutom vattnas och vårdas.

För att underlätta det arbetet har Christine och Lars gjort flera smarta lösningar som de fått inspiration till från olika trädgårdsmagasin. I den del där de ätbara plantorna har sin plats, är bäddarna gjorda i gamla vattentankar.

  • Köksträdgården.
    Köksträdgården. Foto: Diana Dragic
  • Bäddarna ligger på gamla vattentankar för att komma upp i bra höjd.
    Bäddarna ligger på gamla vattentankar för att komma upp i bra höjd. Foto: Diana Dragic
  • Tomaterna är planterade i jordpåsarna.
    Tomaterna är planterade i jordpåsarna. Foto: Diana Dragic
  • Et smart bevattningssystem gör att det räcker att fylla upp med vatten en gång var fjortonde dag.
    Et smart bevattningssystem gör att det räcker att fylla upp med vatten en gång var fjortonde dag. Foto: Diana Dragic

– Då kommer du upp en bra bit, sen har Lars klätt in dem för att de inte ska synas, säger Christine.

I växthuset gör ett nyligen anlagt bevattningssystem, att tomaterna näst intill sköter sig själva i upp till 14 dagar. Tomaterna är planterade rätt ner i jordsäckarna, som också har ett hål i botten. Undertill finns ett hål ner till en frigolitlåda, som fylls med vatten.

Vad är det bästa med att hålla på så mycket ed trädgården, tycker ni?

– Det är att få se resultatet sen när det blommar, avslutar Christine.

Artikeltaggar

BlommorHus och hemSäffleTrädgårdVäxter

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.