Hoppa till huvudinnehållet

Svaneholm blev Vilda Västern för en dag – guldvaskning och trolleri

Publicerad:
Mikael Wandér och Ludvig. Stora som små hade roligt på Westernfesten.
Mikael Wandér och Ludvig. Stora som små hade roligt på Westernfesten. Foto: Nathalie Forsström

I helgen var det dags för den årliga Westernfesten i Hudson Bay i Svaneholm. Som vanligt bjöds det på familjeaktiviteter på dagen och fest med underhållning på kvällen. Trots färre besökare än tidigare år, beskriver Kenneth Olofsson det som en lyckad tillställning.

  • Tristan Tell och Linus Johannesson tyckte det var kul att kasta yxa.
    Tristan Tell och Linus Johannesson tyckte det var kul att kasta yxa. Foto: Nathalie Forsström
  • Marcus Kelhofer vaskade guld med sin mamma Sofia.
    Marcus Kelhofer vaskade guld med sin mamma Sofia. Foto: Nathalie Forsström
  • Björn Ulf Nielsen, Geir Johansen och Johan Pedersen Sandbakken hade slagit läger i westernbyn.
    Björn Ulf Nielsen, Geir Johansen och Johan Pedersen Sandbakken hade slagit läger i westernbyn. Foto: Nathalie Forsström
  • Felix Dahlström klarade att hålla sig kvar länge.
    Felix Dahlström klarade att hålla sig kvar länge. Foto: Nathalie Forsström
  • Johan R och Marcus Brolin besökte Hudson Bay.
    Johan R och Marcus Brolin besökte Hudson Bay. Foto: Nathalie Forsström
  • En av alla som provade ponnyridning under dagen var Karoline Öien.
    En av alla som provade ponnyridning under dagen var Karoline Öien. Foto: Nathalie Forsström
  • Aimy Esbjörnsson sköt pilbåge.
    Aimy Esbjörnsson sköt pilbåge. Foto: Nathalie Forsström
  • Det var Kenneth Olofsson som tog initiativ till den första Westernfesten.
    Det var Kenneth Olofsson som tog initiativ till den första Westernfesten. Foto: Nathalie Forsström
  • Det fanns en rad familjeaktiviteter att välja mellan.
    Det fanns en rad familjeaktiviteter att välja mellan. Foto: Nathalie Forsström
  • På området fanns både aktiviteter och utställare.
    På området fanns både aktiviteter och utställare. Foto: Nathalie Forsström
  • Anette Östbö och Jeanette Jörgensen hade slagit läger.
    Anette Östbö och Jeanette Jörgensen hade slagit läger. Foto: Nathalie Forsström
  • Rock River Rangers hade slagit läger på området.
    Rock River Rangers hade slagit läger på området. Foto: Nathalie Forsström
  • Trollkarlen Ason Bson Cson underhöll publiken.
    Trollkarlen Ason Bson Cson underhöll publiken. Foto: Nathalie Forsström

Det fanns en rad olika aktiviteter att prova på inne på Hudson Bay-området. Det var pilbåge, paintball, yxkastning, ponnyridning och hoppborg för att nämna några exempel.

Ett populärt återkommande inslag är trollkarlen Ason Bson Cson som roade så väl barn som vuxna med sina upptåg.

Initiativtagare

Kenneth Olofsson var den som tog initiativ till den allra första Westernfesten för många år sedan.

– Det var 1998 som jag drog igång det, säger han.

En bit in på lördagen kan han konstatera att det är lite mindre folk än vad det brukar. Men det blev ändå en lyckad dag.

– Det är något färre folk uppfattar jag det som men allt flyter på, säger han.

Nytt för i år

Ett nytt inslag för i år var att Rock River Rangers slagit upp ett läger på området. Bland annat bodde Geir Johansen, Björn Ulf Nielsen och Johan Pedersen Sandbakken där. De berättar att de har sitt säte norr om Strömstad men att de har medlemmar från olika platser.

Rock River Rangers är ett kompani som reser runt i Sverige. Geir Johansen berättar att det finns olika grupper med medlemmar i Sverige, Norge och Danmark. De olika kompanierna representerar antingen nordstaterna eller sydstaterna. Geir berättar att Rock River Rangers tillhör sydstatarna. Ibland träffar de varandra och gestaltar olika slag från inbördeskriget.

– Vi har olika träffar, ofta med utgångspunkten i något slag som vi spelar upp, ofta för publik, säger Geir Johansen.

Han berättar att en anledning till att de deltar i Westernfesten är att visa upp vad de gör och att de vill värva nya medlemmar. Idag är det tretton män och tre kvinnor som är med i deras kompani.

Under dagen gick det även att prova lyckan i guldvaskningen eller se hur länge man klarade att hålla sig fast på den mekaniska tjuren. Det fanns också en rad utställare på plats som sålde och visade upp olika saker.

Artikeltaggar

Hudson BayNöje/KulturSvaneholmTrolleriUnderhållning

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.