Hoppa till huvudinnehållet

Tre år till i Göteborg för Kåhed: ”Typen av karaktär alla fotbollslag behöver”

Publicerad:
Lucas Kåhed från Säffle fortsätter karriären i IFK Göteborg. 20-åringen har förlängt kontraktet med klubben till och med 2026.
Lucas Kåhed från Säffle fortsätter karriären i IFK Göteborg. 20-åringen har förlängt kontraktet med klubben till och med 2026. Foto: FREDRIK AREMYR

Säfflesonen Lucas Kåhed fortsätter karriären i IFK Göteborg.

– Det är i Blåvitt jag vill vara. Föreningen betyder väldigt mycket för mig, säger 20-åringen på klubbens sajt.

Lucas Kåhed har skrivit på ett treårskontrakt med IFK Göteborg, och på fredagsförmiddagen gick klubben ut med nyheten om förlängningen.

– Lucas har gjort det bra under våren, både på träning och nu även på match. Vi ser en stor potential i honom samtidigt som han ju konkurrerar om en startplats redan nu. Han har genom åren visat en stark ambition och professionalism. Den målmedvetenhet han besitter – både i tyngre perioder med skador och nu när han har fått förtroendet i startelvan – är precis den typen av karaktär som alla fotbollslag behöver, säger Ola Larsson, teknisk direktör i IFK Göteborg, på klubbens hemsida.

Kåhed har en lång skadeperiod bakom sig med den ena käftsmällen efter den andra. En lårskada, ett brutet nyckelben, en krånglande axel som behövde opereras, och så en höftoperation på det.

– Förra året spelade jag nog bara 45 minuter. Årets innan fyra-fem matcher och året dessförinnan något liknande. Det har inte gått som på räls direkt, sa Kåhed till NWT tidigare i somras.

IFK Göteborg har trots skadehelvetet trott på värmlänningen, och nu är parterna alltså överens om ett flerårskontrakt.

– Det känns väldigt bra. Alla här har visat genom åren hur mycket de tror på mig och jag vill verkligen ge tillbaka till Blåvitt. Det är här jag vill utvecklas som spelare, säger Lucas Kåhed på Göteborgs hemsida.

Artikeltaggar

FotbollGöteborgIFK GöteborgKarriärLucas KåhedTräning

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.