Shetlandsponnyn Bambi försvann under gårdagen.
När ägaren Marie Ågren kom ut till hagen var staketet nedrivet.
Nu är hon på jakt efter en drönare för att fortsätta letandet.
Hästen Bambi har varit bortsprungen sedan måndagen i Ökne, Nysäter utanför Säffle. Under hela kvällen letades det för fullt efter den 23 år gamla shetlandsponnyn, som inte gick att hitta någonstans.
– Hon har rymt ifrån hagen tidigare, men aldrig lämnat gården, säger Marie Ågren.
När Bambi tidigare rymt har hon stannat vid de andra hästarna. Marie Ågren och familjen har två hästar och grannarna har sju stycken.
Bambi, är familjens häst, men först och främst tillhör den Marie Ågrens son Ike. Han har haft Bambi sedan han var fem år gammal.
– Jag har anmält att hästen försvunnit på nätet. Jag försökte att ringa till polisen men det var två timmars väntetid. Min son är på semester i Stockholm just nu, men han skulle nog gärna vara här och leta.
Värmekamera och drönare
Det har framför allt skett störst spridning via Facebook, i olika grupper. Under måndagskvällen användes en värmekamera för att försöka hitta ponnyn, men utan resultat.
– Nu kanske vi har fått tag på en drönare. Det är ett stort havrefält runt gården. Det kan vara så att hon stått och ätit väldigt mycket och då mår hon inte så bra. Då kanske hon lagt sig i fältet. En drönare skulle underlätta arbetet.
Att hästar rymmer är inte helt ovanligt säger Marie Ågren:
– Det händer att det bli skrämda och eftersom staketet var nedrivet tror jag inte att det är någon som tagit henne. Men det är lite oroligt.
Fotnot: Senare under tisdagen hittades ponnyn i en älv, tyvärr inte vid liv.