Hoppa till huvudinnehållet

Stor succé för Skoljoggen: ”Fungerade perfekt”

Publicerad:
Staren har gått för det fyrtioförsta Skoljoggloppet.
Staren har gått för det fyrtioförsta Skoljoggloppet. Foto: Kjell Olsson

Under hösten deltar nästan en halv miljon unga i Sverige i Skoljoggen. Det är Svenska skolidrottsförbundets stora rörelsefest där man dessutom samlar in pengar till välgörande ändamål. I år går den så kallade Springslanten till idrottande i Ukraina.

Värmlandsbro skola är en av Säffles skolor som deltog i Skoljoggen redan i tisdags. Morgonen började med uppvärmning ledd av några elever ur årskurs sex. Därefter löpte, joggade och lunkade närmare 90 elever olika långa sträckor i Värmlandsbros samhälle.

Alla deltagare från förskoleklass till årskurs sex gjorde en fantastisk insats, och det var stor rörelseglädje bland alla. Efter loppet väntade dusch, vila, rast och diplomutdelning.

Lång tradition

Skoljoggen är en motionsaktivitet med lång tradition. Det är i år den fyrtioförsta upplagan och torsdagen den fjortonde september är dagen S som i Skoljogg. Hela veckan är dock en Skoljoggsvecka och man kan ju egentligen anordna det hela när man vill.

Skoljoggen är ett samarrangemang mellan den lokala skolidrottsföreningen, Skolidrott Värmland samt Svenska Skolidrottsförbundet. I hela Sverige brukar det vara runt halvmiljonen barn som deltar.

Det har genom åren även funnits en frivillig insamling för någon barnorganisation i samband med arrangemanget. Det är en frivillig avgift som i år sänds till Barn i Ukraina.

I Säffle var det först Värmlandsbro skola som var igång i måndags medan Långseruds friskola arrangerade sin skoljogg under onsdagen.

– Man kan inte ha mera tur med vädret, sade Lisa Malmqvist, lärare.

Hur gick det till?

– Först var det gemensam uppvärmning där äldre elever höll i det hela. Därefter hade elever från förskolan till sjätteklass två banor att välja på. Den ena mätte en kilometer och den andra fyra, berättar Lisa.

  • Vid målet fick eleverna välja mellan ett armband eller en Skoljoggmedalj.
    Vid målet fick eleverna välja mellan ett armband eller en Skoljoggmedalj. Foto: Kjell Olsson
  • Uppvärmning tre minuter till musik.
    Uppvärmning tre minuter till musik. Foto: Kjell Olsson
  • Uppvärmningen inför Skoljoggen på Värmlandsbro skola leddes av elever från årskurs 6.
    Uppvärmningen inför Skoljoggen på Värmlandsbro skola leddes av elever från årskurs 6. Foto: Sara Locken
  • Theo valde sin mekaniska rullstol som betyder rejäl muskelträning.
    Theo valde sin mekaniska rullstol som betyder rejäl muskelträning. Foto: Kjell Olsson
  • Längs den lite kortare banan i Långserud fanns det publik i form av ett antal nyfikna kalvar.
    Längs den lite kortare banan i Långserud fanns det publik i form av ett antal nyfikna kalvar. Foto: Kjell Olsson
  • En överraskningsstation med Annmaries goda chokladkakor fanns längs vägen vid Backen.
    En överraskningsstation med Annmaries goda chokladkakor fanns längs vägen vid Backen. Foto: Kjell Olsson
  • Skönt att springa två ibland.
    Skönt att springa två ibland. Foto: Kjell Olsson
  • Vattenpaus i värmen.
    Vattenpaus i värmen.
  • Leah Johansson och Alva Pettersson ute på den längsta banan i Värmlandsbro.
    Leah Johansson och Alva Pettersson ute på den längsta banan i Värmlandsbro. Foto: Sara Locken
  • Målet i sikte!
    Målet i sikte! Foto: Kjell Olsson
  • Full fart framåt!
    Full fart framåt! Foto: Kjell Olsson

”Strålande”, tyckte alla

Vädret var strålande och det betydde att löparna behövde dricka . Efter halva vägen fanns vätskekontroll där Skolmorfar ”Emeritus” Bengt Malmqvist tog hand om de törstiga. Personliga vattenflaskor fanns på plats. En del elever passade på att springa in ”hemma” då de bodde efter banan.

– Lite roligt var det för de yngsta som fick åskådare i form av ett antal kalvar vid Haga, berättade läraren Anette Gustafsson.

En överraskande extra station fanns där en mormor Ann Marie Andersson, På Backen, hade bakat goda chokladkakor som blev populära.

Efter sista utförsbacken väntade målet där lärare och kamrater väntade och där man fick välja mellan Skoljoggsmedalj eller armband och där även frukt och saft fanns att tillgå.

– En strålande Skoljoggendag för alla, var den gemensamma åsikten efteråt.

Flera skolor kvar

Svanskogs skola och Tveta friskola kör skoljogg idag torsdag. Det står skolorna fritt att anordna och man kan hålla till vid exempelvis elljusspår eller bestämma att alla springer en halvtimme eller något annat. Även Botilsäters och Nysäters skolor planerar för skoljoggar.

– Vi körde med hela skolan på måndagen och det fungerade perfekt, säger läraren Sara Locken i Värmlandsbro.

Nämnas kan även att det planeras en friidrottsdag för alla ytterskolor torsdagen den 28 september. Det är femtionde året på raken som en sådan dag anordnas även om formerna ändrats en del genom åren.

Kjell Olsson, Sara Locken

Artikeltaggar

FriskolorLärareMotion och hälsaSäffleSkola och utbildningSkoljoggenSkolorUkrainaVärmlandsbro

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.