Hoppa till huvudinnehållet

Två skadegörelser - vävtapet revs bort och sten kastades genom busskur

Publicerad:
Två skadegörelser har anmälts.
Två skadegörelser har anmälts. Foto: Johan Nilsson/TT

Två anmälningar om skadegörelse har inkommit till Säfflepolisen - den ena mot en busskur och den andra har skett i ett omklädningsrum.

Under onsdagen, runt lunchtid, har en skadegörelse mot Simhallen upptäckts. Det är en vävtapet som rivits bort i damernas omklädningsrum. Värdet av skadegörelsen är okänt, men en anmälan om skadegörelse har gjorts.

Under torsdagen kom nästa anmälan om skadegörelse. Då var det bussbolaget som upptäckte att en sten kastats genom rutan på busskuren på Östra Storgatan i Säffle.

Artikeltaggar

Brott, lag och rättSäffleSäfflepolisenSkadegörelse

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.