Hoppa till huvudinnehållet

Osman Abdi Osman matchhjälte för Åmål

Publicerad:
IFK Åmål vann mot Skärhamn
IFK Åmål vann mot Skärhamn

Åmål vann hemmamatchen mot Skärhamn i division 4 Bohuslän/Dalsland herr i fotboll med 1–0.

– Underbart att få vinna hemma, samt hålla nollan. Grabbarna gjorde ett fantastiskt bra jobb, framför allt defensivt. Kändes som vi hade bra kontroll. Skulle viljat haft lite mer framåt, men så är det. Osman är alltid farlig i straffområdet, kul att han fick peta dit den, tyckte Åmåls tränare Johan Leandersson, efter matchen.

Skärhamns tränare Markus Johansson:

– En mindre bra insats av oss gör att Åmål kan vinna idag. Åmål kämpar på bra och gör det svårt för oss samtidigt som vi dras med i det för mycket tyvärr, vi tar nya tag nästa vecka.

Osman Abdi Osman stod för Åmåls avgörande mål efter 21 minuter.

Matchen förblev jämn målmässigt till Åmål tog ledningen i 21:a minuten, genom Osman Abdi Osman.

Båda lagen har nu två segrar, en oavgjord och två förluster på de senaste fem matcherna, Åmål med 8–9 och Skärhamn med 10–8 i målskillnad. Det här var Åmåls tredje uddamålsseger den här säsongen.

Med en omgång kvar är Åmål på tionde plats i tabellen, medan Skärhamn är på sjätte plats.

Åmål tar sig an Henån/Gilleby i sista matchen borta lördag 7 oktober 13.00.

Artikeltaggar

Division 4 Bohuslän/DalslandFotbollIFK ÅmålÖrnäsvallenSkärhamns IK

Så här jobbar Säffle-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.